Úvod |  Přihlásit


Aktuality

ČTVRTEK 20. LISTOPAD 2014 | RSS Feed

Seriál o pěstování rostlin v hydroponii - díl 2.

Autor: Administrator

                                                                                                                                                                                                                

Houby parazitující na kořenech:

 

Jak kontrolovat Pythium v hydroponii


Úvod

Hydroponické pěstování zeleniny, bylin či okrasných rostlin je specifické tím, že kořeny rostlin jsou v přímém kontaktu s živným roztokem a nejsou obklopeny substrátem. To  napomáhá nejrůznějším plísňovým onemocněním napadat a likvidovat kořeny daleko snadněji než v půdě. V hydroponii a potažmo i v aeroponii je proto extrémně důležité hlídat a kontrolovat stav kořenů a předcházet problémům včasnou  prevencí. Kořenový systém rostlin vylučuje do svého okolí řadu látek. Část z nich podporuje vstřebávání živin, část slouží jako zdroj potravy pro symbiotické bakterie a některé z nich působí antibakteriálně a chrání tak kořenový systém před napadením bakteriemi a plísněmi. Tato přirozená rovnováha je ale v hydroponii značně omezená a stačí mírné zhoršení podmínek (nárůst teploty, pokles kyslíku, rozklad organické hmoty) a rozvoj plísní nastane velmi rychle. Dobrý pěstitel musí být schopný tyto problémy odhalit a řešit včas anebo jim rovnou předcházet.

Otázkou zůstává, jak udržet dlouhodobě kořeny rostlin zdravé?


                                          

                     Obr.1                                                                                     Obr.2

Obr.1 - Zdravé kořeny vs. kořeny napadené plísní

Obr.2 - Hydroponicky pěstovaná zelenina (vlevo zdravé a vitální kořeny, vpravo silná nákaza Pythiem)            


 Základem je dobře navržený hydroponický systém. Komerčně dodávané hydroponické systémy na produkční pěstování zeleniny jsou tedy jasnou volbou. Jsou odladěné a 100% funkční a jejich nákupem se člověk vyvaruje nejednomu zklamání. Dalším důležitým faktorem je čistá a vysoce okysličená voda. V případě, že rostliny částečně rostou v substrátu (kokos, hydroton, mapito či rockwool) je nutné, aby byl dobře odvodněný. V neposlední řadě je důležitým faktorem dostatečná a efektivní ventilace, udržující správnou teplotu a klima. Pokud vše funguje tak jak má, je riziko vzniku problému minimální. Pokud některý z faktorů selže, rostliny mohou podlehnout stresu a to je příležitost k útoku pro patogeny a škůdce. Kořenová zóna je velmi snadno zranitelná část rostliny, ať už taková roste ze substrátu nebo pouze z vody. Když je teplota pěstebního prostředí příliš vysoká a cirkulace živného roztoku slabá, bude rostlinám chybět kyslík. Nedostatečné okysličení se projeví horší propustností vody v kořenech a následně sníženou absorbcí minerálních solí. To následně vede k oslabení rostliny a výsledkem je nízký výnos plodin. Při dlouhotrvajících stresových podmínkách začnou kořeny vylučovat ethylen. Jedná se o stresový hormon, který se hromadí v kořenech a podílí se na pomalé degradaci kořenového systému. Podle vylučovaného ethylenu  však dokáží oslabenou rostlinu identifikovat patogeny, škůdci a parazitické houby, které pak na oslabenou rostlinu zaútočí. V tomto stádiu již rostlina nedokáže přirozenými mechanismy ubránit své kořeny a ty rychle podlehnou patogenům a hynou.

 
 

Co je to patogen?

Patogen je mikroorganismus, který proniká k povrchu a do pletiv rostlin, kde způsobuje choroby. Mezi patogeny napadající rostliny patří např. mikroskopické houby, jako je Fusarium, Pythium, Verticillium, Phytophtora a mnoho dalších druhů. Fusarium a Pythium patří mezi nejvíce běžné a velmi obávané škůdce. Velmi často bývají příčinou kompletní ztráty úrody plodin. Řada pěstitelů s nimi dříve či později do styku přijde. 


Co je to Pythium?

Pythium je destruktivní houba parazitující na kořenech rostlin. Jako všechny houby, i Pythium se vyskytuje v každém prostředí a může napadat prakticky všechny rostliny. Nejlepší podmínky pro jeho vývoj jsou vysoká úroveň vlhkosti, teploty mezi 20 – 30ºC a slabé okysličení živného roztoku v hydroponickém systému. Za těchto příznivých podmínek se Pythium množí velice rychle a uvolňuje mikroskopické spóry, které infikují kořeny a zbavují tak rostlinu živin. Houba většinou napadá semena a mladé semenáčky, které mají jen malou obranyschopnost proti chorobám. Větší a starší rostliny mají již vyvinutý systém obranyschopnosti a brání se lépe, nicméně i tak mohou být Pythiem zasaženy. Pokud jsou včas ošetřeny tak přežijí, ale jejich výnos bude znatelně podprůměrný a velikost plodů nevalná.

 

 

                                                       

                  Obr.3                                                                                                                  Obr.4

Obr.3 - Okurka hadovka (podcenění prevence kořenových plísní)

Obr.4 - Značně pokročilé stádium napadení Pythiem  


Jak poznat příznaky útoku Pythia?

Obecně platí, že Pythiem napadená semena změknou, zkašovití, zbarví se do černa a zemřou. Napadené semenáčky poznáme tak, že jejich stonky budou mokré až mazlavé, až se nakonec zhroutí. Větší či mateřské rostliny začnou bez zjevného důvodu vadnout a žloutnout. Někdy jsou tyto příznaky mylně považovány za nedostatek živin. Někdy bývá příznakem kroucení konců listů směrem dolů. Takto postižené rostliny dosáhnou pouze velmi slabého výnosu, pokud vůbec přežijí. Pokud pěstujete hydroponicky, máte ve většině případů lepší přístup ke kořenům a můžete je pravidelně kontrolovat. Pokud se podíváte na kořeny rostliny napadené Pythiem, uvidíte různé příznaky. Infekce začíná na špičce kořenu, pak pomalu rozkládá vlasovité a jemné postranní kořínky, které jsou nesmírně důležité pro příjem živin. Dříve zdravé, bílé kořeny se změní na světle hnědé, později černé. Když je napadení opravdu velké, spodní část stonku začne slizovatět a zbarvovat se do černa. Zahnilé slizké kořeny lze snadno oddělit od zbytku kořenového balu.

Jak bojovat s Pythiem?

Mějte neustále dohled nad vašimi rostlinami. Pravidelně je kontrolujte a udržujte je zdravé. Pouze rostliny v dobré formě dokáží odolat nákaze. Abyste rostliny udrželi hydroponii zdravé musíte dodržovat základní pravidla: dobrá kvalita vody, optimální okysličení živného roztoku, dobrá ventilace, dobře odvodněný substrát, vhodná úroveň teploty a vlhkosti, vhodná hnojiva a obecně čistota okolního prostředí. Dodržováním těchto podmínek předejdete většině problémů. Pamatujte, PREVENCE JE NEJÚČINĚJŠÍM ŘEŠENÍM.

Přesto existují situace, kdy jsou vaše rostliny obzvláště zranitelné a kdy je dobré je bedlivě sledovat. Zde je několik doporučení.


  1. Pozorně sledujte semenáčky a řízky, jelikož v této fázi dochází k infekci nejčastěji. Důležité je dodržování čistoty. Kořeny rostlin je možné očistit pomocí slabého roztoku peroxidu vodíku anebo je možné použít přípravek TML - The Missing Link od firmy BioNova. Tento produkt obsahuje koloidní částečky stříbra (Ag), které je pro patogeny toxické a zabíjí je.

  2. Když připravujete řízky na propagaci, používejte čisté nástroje a dobře ošetřete místa řezu na mateční rostlině, protože právě tato místa jsou skvělou příležitostí pro patogeny. Pro snížení dopadu stresu na mateční rostliny i nové řízky doporučujeme mateční rostlinu 24h před odběrem řízků skropit roztokem s přídavkem PowerThrive od firmy G.E.T. Tento produkt obsahuje vitamín B1, který je rostlinou rychle přijímán a translokován do potřebných částí.

  3. Když berete řízky z mateční rostliny, část jejich kořenů tím začne odumírat a vylučovat ethylen, který může přilákat patogeny včetně Pythia. Doporučujeme po každém odběru řízků prolít mateční rostliny roztokem s enzymy, např. Powerzym od firmy Hesi. Přídavek enzymů urychlí odstranění odumřelých částí kořenů a pomáhá jejich rozkladu.

  4. Neváhejte a pořiďte nové mateční rostliny. Po určité době mateřské rostliny zestárnou a mohou v sobě nést spóry Pythia. Ty se samozřejmě přenesou na jejich řízky. Proto je rozumné obnovovat mateční rostliny po několika málo cyklech z nových zdravých řízků. Tímto způsobem budete mít vždy zdravé mateční rostliny a vitální řízky.

  5. Přesazování je další klíčový proces, protože poškozený kořen je vábničkou pro infekci. Pokud přesazujete, zvolte čisté místo a buďte velmi opatrní při práci s mladými kořínky. Po přesazení zalívejte rostliny roztokem s přídavkem kořenového stimulátoru, jako např. Rootbastic od firmy Atami, Bioroots od firmy BioNova, Root Juice of firmy BioBizz a nebo výborný BioRoot Plus of firmy GHE. Dosáhnete tak rychlejšího a intenzivnějšího prokořenění.

  6. Pěstujte pouze zdravé a silné rostliny. Při pěstování ze semen dbejte na to, aby semeno vyklíčilo maximálně do 36 hodin. V průběhu pěstování se vyvarujte přehnojení a přílišného zhuštění rostlin. Neustále udržujte dobrou ventilaci. Pythium prosperuje lépe v alkalickém prostředí. Snažte se tedy držet úroveň pH co nejnižší (minimálně 5,5) a zároveň vyhovět nárokům rostliny. Pokud se Pythium na kořenech objeví, vždy můžete použít přírodní přípravek Guard´n´Aid Rot Stop proti plísni kořenů. Tento prostředek nemá žádnou ochranou lhůtu a je vhodný pro každý způsob pěstování, ať už v substrátu, nebo v hydroponii.

  7. Při pěstování používejte doporučované přípravky pro zvýšení odolnosti rostlin, jako jsou např. silikátový prášek Mineral Magic od firmy GHE, podpůrné mikroorganismy a mykorhizní houby (BM Trichoderma) od firmy GHE, nebo jejich mixy, které se přidávají do živného roztoku.Aktuality z Čtvrtek 06. listopad 2014


Starší aktuality


Archiv aktualit

Tvorba Eshopu